Büyük robot kol, buzdolabının en ağır kısımlarını bir yerden kaldırıyor ve birkaç delik açıyor, sonra diğer robot koluna veriyor. Onunla biten kısım, çalışanın bulunduğu üretim hattına gönderilir … Binlerce sensör ve sistem, çalışanlar tarafından değil, üretim hatları tarafından kontrol edilir. Fabrika çalışanları, üretimin bazı aşamalarında mevcuttur veya sorunların çözülmesi gerektiğinde bunların büyük bir kısmı devreye girmektedir. Zamanlarının çoğunu araştırma geliştirmek için harcıyorlar ….

Evet, bugünlerde birçok robot büyük üretim tesislerinde üretim hatları üzerinde çalışmaya başladı. Robot-robot işbirliği ve robot-insan işbirliği yaygındır. Yan yana koşan insanlar ve robotlar.

Endüstri 4.0 hakkında konuşuyoruz. Dördüncü sanayi devrimi. Bu dönüşüm sayesinde üretim tüm sektörlerde dijitalleşiyor. Robotlar insanlara eşlik ederken, şirketler verimlilik ve kapasite artıyor, ulusal ekonomiler kazanıyor. Bu içerir. Teknoloji üretim endüstrisini birleştiriyor. Endüstri 4.0 birçok bileşene sahiptir, ancak akıllı robotlar, nesnelerin interneti, artırılmış ve sanal gerçeklik, veri analizi, makine öğrenmesi, bulut bilişim, siber güvenlik, 3D ve yapay zeka. Industry 4.0 uygulamalarında, malzeme sipariş girişinden başlayarak ürün son kullanıcıya ulaşana kadar uçtan uca akıllı ve izlenebilir bir değer zinciri oluşturulur.

Akıllı, öğrenme ve kendini geliştiren yapay zeka teknolojileri bu döngüye dahil edildi. Tüm veriler uçtan uca izlenir ve süreçler daha da geliştirilir ve iyileştirilir. Özellikle robotik alanındaki gelişmeler imalat sektöründe akıllı üretim sistemlerinin oluşumunu arttırmaktadır.

Bu akıllı üretim getiriyor. Daha az hatayla geliştirilmiş üretim, daha az atıkla sonuçlanır ve inovasyonu hızlandırır. Endüstri 4.0'ın dönüştürülmesiyle birlikte verimlilik, büyüme, yatırım ve istihdam olmak üzere dört alanda iyileştirmeler beklenmektedir. Ülkemizde, dünyada pek çok uygulama olmasına rağmen, kuyularda büyük firmaların üretim tesislerinde kullanılmaktadır.

Türkiye'de, öncelikle otomotiv endüstrisinde kullanılan 4.0, daha sonra beyaz eşya da dahil olmak üzere diğer sektörlere yayıldı. Endüstri 4.0'da daha verimli üretim teknikleriyle rekabet edebilmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için, nesnelerin internetini kullanan iş süreçleri daha da geliştirilmelidir. Daha fazla geliştirici ve programcının eğitilmesi gerekir ve nesnelerin İnternet araştırması hızlandırılmalıdır. Dünyadaki dördüncü sanayi devrimi hala devam ediyor. Türkiye bu fırsat için henüz çok geç değil. Türkiye'deki bütün fabrikalar da bu teknolojilere ulaşamıyor ancak birçoğu bu konuda istekli. Otomotiv, ilaç, savunma ve havacılık bu teknolojiye tanıtıldı.

Yeni teknolojiye adapte olan şirketler, Endüstri 4.0'ın potansiyelinin bilincinde. Çalışanlarının becerilerini bu yönde geliştirmeye çalışıyorlar. Doğru becerilere sahip yeni çalışanlar istihdam ediyorlar. Ayrıca yeni gelişmeleri hemen uygularlar. Elektrik, ikinci sanayi devriminde öncü roldü. Üçüncü sanayi devrimi olarak, dijital devrim gerçekleşti. 2010'dan beri dördüncü sanayi devrimini yaşıyoruz. Endüstri 4.0, buharla çalışan makinelerden insansız fabrikalara yapılan yolculuğun son durağı. Endüstri 4.0 terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya'daki Hannover fuarında kullanıldı. Ekim 2012'de Bosch Grubu ve SAP eski CEO'su Henning Kagermann bir çalışma grubu oluşturdu ve 4. Endüstri Devrimi öneri dosyasını Alman hükümetine sundu. 2013 yılında Alman hükümeti, Endüstri 4.0 dönüşüm yol haritasını hazırlamaya başladı. Aynı yıl, Bosch kendi yol haritasını hazırlamak için çalışmaya başladı. İlk olarak, Bosch, Endüstri 4.0 çalışma grubunda yer aldı ve lider bir rol üstlendi. Dünyadaki dördüncü sanayi devriminin gelişiminde lider şirketler arasında Bosch, Siemens, GE ve Mitsubishi Electric gibi şirketler bulunmaktadır. Türkiye'de Vestel, Arçelik, Tofaş Endüstriyel 4.0 gibi firmalara üretim yapıyor.

İşsizliğin artması mı?

Endüstri sınıfı 4.0 robotla birlikte artan işsizlik görüşmelerinde çalışanların da tartışmalarına neden oldu. İş anlayışı kökten değişirken, işgücünde bir değişiklik var. Tam otomasyon ve akıllı fabrikalarda, işçilerin üretimden sonra vücuda dokunmadan işsiz kalma olasılığı da var. Bu, ülkelerdeki değişen eğitim yapılarını gerektirecektir. Bu yeni teknolojiler doğrultusunda yeni becerilere, yeteneklere ve yetkinliğe sahip çalışanlar popüler olacak. Bazı sektörlerde işsizliğin artması kaçınılmaz olacak. Ancak, insanların vücutla yapılan rutin çalışmalardan ziyade araştırma geliştirmek için mesleklere geçmeleri kaçınılmazdır.

Yaşamın her yönüne dokunuyor

Endüstri 4.0’ın şehir hayatı ve kişisel yaşam üzerinde de etkisi olacak. Akıllı şehirlerle hayatımız daha rahat olacak. Kaynakların etkin kullanımı artacaktır.

Akıllı ev uygulamaları, ışık, güvenlik, uzaktan aydınlatma ekipmanlarını daha verimli yönetmek ve kullanmak için aydınlatma sayesinde. Uzaktan kontrol edilebilen veya birbirleriyle etkileşime girebilen elektronik sistemler sayesinde hayatımız daha pratik hale gelecektir. Evde bulunan sistemleri akıllı telefondan kontrol ederek olası sorunları önleyebileceğiz.

Akıllı ev sistemlerinde, evimiz uzaktayken bile evimizin güvende olduğundan emin olabiliriz. Şehirlerde ulaşım da akıllıca olacak ve trafik zorlukları azalacak. Öte yandan, dijital dönüşüm otomobilleri ve diğer araçları yeniden tasarlamaktadır. Gelecekte, özerk araçların üstünlüğünü göreceğiz.


[news]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.